Obrót firmy- jak go zdefiniować? Czym różni się od przychodu i dochodu?

Tak naprawdę tego typu definicje są czymś absolutnie podstawowym, jednakże ich znaczenie staje się dla nas istotne zazwyczaj w momencie, kiedy musimy zająć się kwestiami księgowymi na poważne. Takim momentem najczęściej jest sytuacja, kiedy zabieramy się za prowadzenie księgowości własnej firmy, a pytanie o to, co to jest obrót firmy i czym różni się od przychodu i dochodu nagle jest kluczowe. Pamiętajmy, że prowadzenie samodzielnych rozliczeń wymaga odpowiedniej wiedzy i znajomości aktualnych przepisów i ustaw. Jest to więc angażujące i czasochłonne zajęcie, które za pewne nie każdemu przypadnie do gustu. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie księgowego lub też zlecenie naszej księgowości do biura rachunkowego.

Przychód

Za przychód możemy uzyskać każdą sumę pieniędzy, jaką otrzymujemy z tytułu prowadzonej przez nas działalności. Jako potwierdzenie transakcji wystawiamy dowód sprzedaży w postaci paragonu, faktury VAT lub też rachunku. Pamiętajmy też o tym, że fakturę można wystawić jeszcze przed otrzymaniem zapłaty, wówczas jest ona uważana za należność, jaką ktoś musi zapłacić z tytułu wystawienia takiej faktury. Za przychód możemy uznać też odliczony lub zwrócony nam podatek, a także różnego rodzaju świadczenia, które nie zawsze są odpłatne, a które również powinniśmy wziąć pod uwagę.

Dochód- ważna statystyka uwzględniająca koszty

Dochód znacząco różni się od tego, co określamy jako przychód przedsiębiorstwa i jest kolejną ważną statystyką odnoszącą się do kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Aby móc go dokładnie obliczyć, należy wziąć pod uwagę wszystkie przychody firmy z danego okresu czasu, a następnie odjąć od nich wszystkie, zebrane razem koszty prowadzenia działalności gospodarczej w tym czasie. Aby dobrze zdefiniować dochód trzeba też pomniejszyć go o zapłacone składni do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O dochodzie można tak naprawdę mówić w momencie, kiedy wpływy do firmy okażą się większe niż koszty związane z jej prowadzeniem.

Obrót

Ostatnią definicją jest obrót firmy. Warto wyjaśnić go na samym końcu, gdyż bardzo często jest on mylony zarówno z dochodem jak i przychodem przedsiębiorstwa. Obrotem nazywamy wszystkie wpływy oraz należności, od których musimy odjąć kwotę związanego z nimi podatku. Obliczając obrót firmy w danym czasie trzeba też uwzględnić wszelkie otrzymane dotacje, subwencje, dopłaty, a także zaliczki na poczet realizacji usług w przyszłości. Pamiętajmy jednak o tym, że podczas obliczania kwoty obrotu firmy nie uwzględniamy żadnych kosztów ich wygenerowania. Oznacza to w praktyce mniej więcej tyle, że nie możemy na podstawie takiej statystyki wnioskować o kondycji przedsiębiorstwa. Może się bowiem okazać, że koszty są tak wysokie, że pomimo dużego obrotu nie udaje się wygenerować żadnego dochodu, a więc nie udaje się finalnie wyjść na plus.

Pojęcia te z pewnością pomagają zorientować się w bieżącej sytuacji firmy. Warto wiedzieć jednak o tym, że nie są tożsame i inny też jest sposób ich wyliczania.