Jak zdobyć pracę w księgowości?

Praca w charakterze księgowej lub księgowego jest wymagająca i odpowiedzialna. Dlatego też nie wszyscy będą chcieli w taki sposób pracować, a dodatkowo warto wziąć też pod uwagę, że osoby pracujące w takim zawodzie powinny posiadać konkretne cechy charakteru, które im tę pracę znacząco ułatwiają. Z pewnością jest to dokładność, sumienność, rzetelność i skrupulatność. Oczywiście, oprócz tego wszystkiego bardzo ważna jest też chęć kształcenia ustawicznego, a więc ciągłego uzupełniania swojej wiedzy o zmiany w prawie i ustawach, które wpływają na wykonywaną przez nas każdego dnia pracę.

W jaki sposób nabyć odpowiednie kwalifikacje?

Jedną z częściej obieranych ścieżek edukacji w kierunku pracy w księgowości są studia związane z rachunkowością i ekonomią. Z pewnością wyposażają one w dość rozległą wiedzę z tej dziedziny i dobrze przygotowują absolwentów do pracy od strony teoretycznej. Nie jest to jednak jedyna możliwa ścieżka edukacyjna, gdyż możliwe jest też wykonanie dedykowanego tej tematyce kursu lub też uczęszczanie do szkoły policealnej o profilu związanym z rachunkowością. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: czy po kursie księgowości znajdę pracę, czy ktoś będzie chciał mnie zatrudnić. Oczywiście, osoby posiadające kursy i szkolenia są odrobinę mniej konkurencyjne na rynku pracy w stosunku do osób, które kształciły się na studiach kierunkowych. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że istnieje stałe, spore zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży, a dodatkowo bardzo często pracodawców bardziej interesuje to, co umiemy i czy będziemy w stanie zastosować posiadaną wiedzę w praktyce.

Ważne jest więc doświadczenie i umiejętności praktyczne, a więc faktyczna znajomość przepisów i umiejętne ich wykorzystanie. Dodatkowo, przydaje się pewne obycie, co do procesów, jakie zachodzą w firmach, nie bez znaczenia może być też bliższa znajomość specyfiki danej branży. Praktyczne umiejętności może oczywiście potwierdzać odpowiedni egzamin, którego zdanie skutkowało wydaniem certyfikatu. Pamiętajmy jednak, że zawód księgowego został prawnie poddany deregulacji, co oznacza, że znacznie łatwiej jest obecnie zacząć w nim pracować.

Zobacz również: ile kosztuje księgowość w jednoosobowej firmie?

Księgowy może też pracować na własny rachunek

Ogromną zaletą posiadania wiedzy i kwalifikacji związanych z tą dziedziną jest to, że zawsze można zacząć pracować na własny rachunek poprzez rejestrację własnej działalności gospodarczej. Dla wielu osób jest to możliwość elastycznej pracy bez szefa nad głową, ale pamiętajmy o tym, że odpowiedzialność za sposób prowadzenia rozliczeń dla naszych klientów nadal jest taka sama. Od razu jednak widać, że zawód księgowego można wykonywać w różny sposób, a obok możliwości założenia firmy istnieje też opcja kariery w działach księgowych, gdzie po kolei możemy przechodzić przez poszczególne stopnie kwalifikacji. Dodatkowo, zawód księgowego należy raczej do tych dobrze płatnych, a zatrudnienie można raczej określić jako stabilne. Z byciem księgowym lub też księgową wiąże się też pewien prestiż zawodowy.