Praca w księgowości- kto z pewnością taką polubi?

Praca w księgowości zazwyczaj jest uważana za dość stabilne zatrudnienie, które jeśli nie oznacza pracy w ramach jakiejś większej firmy to daje też możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej w formie biura rachunkowego. Jest to więc praca, która daje możliwości rozwoju na różne sposoby, uważana za dość dobrze płatną, ale też dość żmudną, opierającą się na liczeniu, wprowadzaniu danych do komputera oraz przerzucaniu wielu stron biurokratycznych dokumentacji. Jest to też praca wiążąca się ze sporą odpowiedzialnością, a cechy charakteru, które pomagają w jej wykonywaniu to z pewnością precyzja, cierpliwość, dokładność i skrupulatność. Jak więc można od razu zauważyć- nie każdy będzie w stanie dobrze wykonywać ten zawód w praktyce.

Z pewnością nie jest to zawód dla każdego

Niektóre osoby z pewnością odnajdą się w takiej pracy, gdyż jest ona raczej stabilna, statyczna i polegająca na pewnej powtarzalności wykonywanych czynności. Jednakże, osoby zapominalskie, niedokładne, takie, które rozpiera energia i które nie umieją znaleźć sobie miejsca, za pewne mogą uznać tę pracę za mało kreatywną lub też po prostu nudną. Czym zajmuje się księgowa w swojej codziennej pracy?

– Prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów w firmie, co wymaga specjalistycznej wiedzy.

– Obliczaniem podatków.

– Przechowywaniem wszelkich niezbędnych dokumentów i faktur danego przedsiębiorstwa.

– Wprowadzaniem danych do systemu, opracowywaniem i przesyłaniem do urzędu określonych deklaracji w ramach obowiązującego kalendarza rozliczeń.

Praca, która wymaga systematycznego doszkalania się

Pamiętajmy także o tym, że w prawie i w ustawach systematycznie coś się zmienia. Osoba, która pracuje w charakterze księgowej lub księgowego, zawsze musi być na czasie i musi śledzić wprowadzane zmiany, co oznacza ciągłą konieczność doszkalania się. Można więc powiedzieć, że jest to praca mocno angażująca, którą na pewno łatwiej się wykonuje w momencie, kiedy jest ona jednocześnie przedmiotem naszych zainteresowań. Podczas dokonywania rozliczeń cały czas trzeba też mieć w głowie ustawy i przepisy i korzystać z tej wiedzy tak, aby wykonywać swoją pracę jak najlepiej.

Na jakie stanowiska w księgowości możemy liczyć?

Oczywiście, największe szanse na karierę w księgowości mają osoby z wykształceniem wyższym, chociaż możliwość pracy w charakterze księgowej otrzymamy już po ukończeniu szkoły średniej. Dodatkowo, zawód ten został w 2014 roku poddany deregulacji, co oznacza, że dostęp do niego powinien być znacznie łatwiejszy. Podczas naturalnego rozwoju zawodowego, można po kolei przechodzić przez różne etapy kwalifikacji, których jest łącznie 4. W księgowości możemy więc pracować jako księgowy, specjalista do spraw rachunkowości, główny księgowy oraz dyplomowany księgowy. Aby móc po kolei przechodzić przez różne stopnie kwalifikacji potrzebne jest doświadczenie, ale i ukończenie specjalnych kursów. Jeśli chodzi o zarobki, można przyjąć, że miesięcznie osoba pracująca w księgowości zarabia około 2500 zł netto.