Jak się przygotować do pierwszej wizyty w gabinecie dietetycznym?

Pójście do dietetyka to z pewnością ważny krok w stronę lepszego dbania o swoje zdrowie. To, w jaki sposób się odżywiamy ma bowiem niebagatelny wpływ na nasz wygląd, nasze samopoczucie oraz przede wszystkim- właśnie na zdrowie. Niestety, nadal spora część osób nie może lub nie chce przekonać się do tego, aby oddać się w ręce dietetyka, a na pewno mogłoby to przynieść wiele korzyści. Jeśli jednak już postanowimy, że warto się przełamać i udać na konsultację- czy trzeba się w jakiś specjalny sposób przygotowywać do takiej wizyty? Czego możemy się spodziewać będąc już w gabinecie i czy wizyta u dietetyka jest stresująca? Na start dobrze jest wiedzieć kilka podstawowych rzeczy na temat tego, jak taka pierwsza wizyta u dietetyka może wyglądać.

Im lepiej się przygotujemy tym więcej korzyści będziemy w stanie wyciągnąć już z pierwszego spotkania

Podczas pierwszej wizyty, kiedy odwiedzamy gabinet dietetyczny dopiero rozpoczynamy współpracę ze specjalistą, który nas nie zna. Aby ułatwić mu przeprowadzenie konsultacji- warto od razu dostarczyć kilku ważnych informacji, takich jak chociażby:

  • To, z jakim problemem przyszliśmy i czego się spodziewamy po współpracy z dietetykiem. Może chcielibyśmy schudnąć, może dotyczy nas problem efektu jo-jo, może chcielibyśmy wspomóc dietą budowanie masy mięśniowej, a może mamy jakieś nietolerancje pokarmowe. Każdy z tych powodów jest zupełnie inny i wymaga innego podejścia od dietetyka. Dlatego tak istotne jest już na wstępie przedstawienie, jaki cel sobie obieramy i jakie efekty chcielibyśmy uzyskać.
  • Ta pierwsza wizyta u dietetyka to w dużej mierze wywiad z pacjentem, aby go usprawnić warto przez jakiś okres czasu bezpośrednio przed wizytą prowadzić dziennik żywienia. Polega to na zapisywaniu przez kilka dni tego, co zjadamy w ciągu dnia wraz z wielkością posiłków i porami, kiedy jemy. Pozwoli to ocenić, jak wygląda nasze dotychczasowe żywienie, a także zasugerować dietetykowi, jakie produkty lubimy i chętnie zjadamy, a za którymi raczej nie przepadamy. Nowa dieta powinna być bowiem dopasowana do naszych indywidualnych preferencji. I tutaj bardzo istotne jest także to, aby być szczerym- jeśli jemy niezdrowe rzeczy czy żywność wysoko przetworzoną- również trzeba o tym powiedzieć dietetykowi. Warto wyjść z założenia, że jest to lekarz, jeśli więc zataimy przed nim część faktów- cała kuracja może nie być w ogóle efektywna.
  • Warto odpowiednio nakreślić dietetykowi nasz styl życia, a więc zastanowić się, jakie informacje mogą być kluczowe: rodzaj wykonywanej pracy, podejmowaną aktywność fizyczną, kiedy wstajemy i kiedy kładziemy się spać, jakie mamy nawyki i przyzwyczajenia.

 

Jeśli tylko dysponujemy bieżącymi wynikami badań, takimi jak morfologia krwi, badanie poziomu pierwiastków w organizmie, wyniki glukozy czy poziomu cholesterolu- z pewnością warto takie badania zabrać ze sobą na pierwszą wizytę. Zarówno w przypadku, kiedy wyniki sugerują jakiś problem zdrowotny jak i kiedy są jak najbardziej w normie. W przypadku problemu nietolerancji pokarmowych- warto zabrać ze sobą wyniki badań alergologicznych.

 

Na pierwsza wizytę warto jest ubrać się w wygodne i luźne rzeczy mając na uwadze, że dietetyk będzie chciał nas zmierzyć, zważyć lub też wykonać analizę składu ciała.

Zachęcamy do skorzystania z usług https://projektzdrowie.info/.