Lokal handlowo- usługowy pod własny biznes

Dla wielu firm założenie biura to kolejny, naturalny proces rozwoju. W przypadku wielu innych firm wynajem lokalu wręcz warunkuje jakiekolwiek działania. Szereg firm usługowych potrzebuje lokalu stacjonarnego do działania. Jak wybierać mądrze i wynająć lokal, który nie tylko spełni nasze oczekiwania, ale i będzie posiadał optymalną dla nas cenę?

Nie dla każdej firmy lokalizacja będzie priorytetem

 To właśnie lokalizacja w największym stopniu różnicuje poszczególne lokale użytkowe na wynajem, szczególnie w dużych miastach, gdzie możemy wybierać także w lokalach zlokalizowanych w części historycznej i zabytkowej. Analogicznie, wynajem lokalu w ścisłym centrum może być znacznie droższy od wynajmu lokalu o podobnej powierzchni, ale ulokowanego na jednym z osiedli czy też na przedmieściach. Dlatego też kluczową kwestią jest zastanowienie się, jak bardzo ta lokalizacja biura ma dla nas znaczenie.

Lokale użytkowe w centrum za pewne będą miały tę przewagę, że więcej potencjalnych klientów będzie mogło trafić do nich tak po prostu z ulicy. Może to rekompensować wysokie koszty najmu. Jednakże nie w każdym biznesie będziemy liczyć na przypadkowych odwiedzających- będzie to miało znaczenie w przypadku sklepów czy lokali usługowych, a kompletnie może nie mieć znaczenia w przypadku biura zamkniętego, w którym petenci pojawiają się raczej rzadko.

Odpowiedni metraż i rozmieszczenie pomieszczeń

Kolejną ważną zmienną, która różnicuje ceny najmu lokali jest ich metraż. Im większa powierzchnia do wynajęcia tym wyższa cena, co jest oczywistą kwestią. Dlatego też warto wcześniej zastanowić się, jak duży lokal jest nam potrzebny w praktyce i jakie powinien mieć rozplanowanie pomieszczeń pod kątem tego, co będzie miało się w nim znaleźć. Nie ma sensu wynajmować lokalu z dodatkową powierzchnią „na zapas”, która chwilowo nie będzie w żaden sposób wykorzystana.

Zdarza się również i tak, że możemy zdecydować się na lokal, który wymaga remontu. Wówczas możemy liczyć na niższą cenę, ale najprawdopodobniej na start będziemy musieli poczynić pewne inwestycje. Daje to jednak szansę dopasowania wnętrza takiego miejsca do swoich indywidualnych potrzeb.

Kiedy negocjować cenę?

Nie każdy lubi i chce się targować- można to jednak jak najbardziej próbować zrobić decydując się na wynajem lokalu. Kraków daje ogrom możliwości obejrzenia wielu miejsc i ofert- podczas oględzin trzeba jednak być uważnym i odpowiednio się przygotować. Im więcej będziemy wiedzieć na temat lokalu, budynku w którym się znajduje czy biura nieruchomości, które nim zarządza- tym lepiej.

– Cenę warto negocjować w przypadku, kiedy lokal już od dłuższego czasu jest dostępny i kiedy nikt się jeszcze na niego nie zdecydował. Może to sugerować niski popyt na lokal lub zbyt wygórowaną cenę zaproponowaną przez właściciela.

– O niższą cenę można także wnioskować w sytuacji, kiedy podczas oględzin dostrzeżemy pewne usterki czy zaniedbania. Wówczas godzimy się na nie kosztem niższej ceny i naprawiamy je we własnym zakresie.

 Sprawdź więcej na: https://www.herbewo.krakow.pl/do-wynajecia-lokale-handlowo-uslugowe/