Jak poprawnie przeprowadzić inwentaryzację?

Jednym z nieodłącznych elementów prowadzenia firmy jest regularne przeprowadzanie inwentaryzacji. Polega ona na dokonaniu kompletnego spisu majątkowego przedsiębiorstwa w aktualnym stanie. Robi się to przede wszystkim po to, aby rozliczyć aktualny majątek firmy ze stanem, który jest zapisany w księgach finansowych. Dobrze przeprowadzona inwentaryzacja pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące majątku i uniknąć problemów ze strony instytucji państwowych. Jeśli bowiem pojawią się jakieś rozbieżności, można je jeszcze zgodnie z literą prawa wyjaśnić.

W małych przedsiębiorstwach inwentaryzacje często przeprowadza się samodzielnie. Jednak im większa firma, tym więcej czasu takie działanie zajmuje. Dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z usług zewnętrznych jednostek, takich jak firma inwentaryzacyjna. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zatrudnia się ludzi, którzy znają się na swojej pracy, więc istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że popełnią błąd podczas inwentaryzacji. W tym wypadku każdy przedsiębiorca może liczyć na dokładnie i rzetelnie wykonaną robotę.

Inwentaryzacje dla firm przeprowadza się wedle ściśle ustalonego schematu. Najpierw pracownik przygotowuje protokół inwentaryzacyjny, czyli robi spis wszystkich przedmiotów, które należą do majątku firmy. Następnie przystępuje do ich sprawdzania na żywo, kolejno odhaczając sprawdzony towar w protokole. Jest to praca dosyć żmudna, ale konieczna żeby skutecznie prowadzić firmę i być na czysto z literą prawa.

Ważne jest również to, aby inwentaryzacje magazynów przebiegały w oparciu o kilka zasad dobrej inwentaryzacji. Przede wszystkim powinny zostać wykonane terminowo, aby możliwe było roczne zamknięcie ksiąg rachunkowych. Ponadto nie można ominąć żądnego przedmiotu, który znajduje się w majątku firmy.

Nieważne, czy znajduje się w ewidencji bilansowej, czy nie. Ponadto każdy zapisany w protokole przedmiot musi być porównywalny sam ze sobą, kiedy ktoś będzie chciał go sprawdzić. Tylko w ten sposób można skutecznie prowadzić firmę.

https://www.ben-sol.pl/inwentaryzacja/