Prowadzenie firmy za granicą

Z pewnością, prowadzenie firmy za granicą nie jest łatwe, ale też na takie przedsięwzięcie nie decydują się przypadkowe osoby, a raczej takie, które mają już w głowie pewien plan działania.

Często pomysł na firmę jest naturalnym krokiem w karierze, tym bardziej, jeśli mieszkamy i pracujemy za granicą już od dłuższego czasu. Jednakże, nawet będąc już w danym kraju od dobrych kilku lat, nadal podatki w Hiszpanii mogą stanowić dla nas trudny temat, zwłaszcza jeśli z takimi tematami raczej nie mamy do czynienia na co dzień. Jeśli jednak będziemy chcieli otworzyć firmę, takie zagadnienia jak kwota wolna od podatku, harmonogram płatnika, rozliczenia, VAT w Hiszpanii czy optymalizacje podatkowe raczej będą musiały nas zainteresować.

 

Czy decydować się na samodzielne prowadzenie księgowości?

 

Jest to jeden z podstawowych dylematów, przed którym stają przyszli przedsiębiorcy. Dla osób, które słabo orientują się w hiszpańskim prawie i które jeszcze nie do końca pokonały barierę językową- zwłaszcza jeśli chodzi o język formalny- już sama rejestracja działalności gospodarczej jest pewnym wyzwaniem, nie mówiąc już o zawiłościach rozliczeń księgowych. Dlatego też dobrym pomysłem jest zatrudnienie księgowego lub też zlecenie księgowości firmie zewnętrznej. W takiej sytuacji zyskujemy pewność, że wszystko zostanie poprawnie rozliczone i przesłane do urzędu na czas.

 

Usługi podatkowe- co się w nich zawiera?

 

W ramach takich usług możemy liczyć na doradztwo podatkowe, ale też pełne prowadzenie księgowości według kalendarium podatnika. Możemy też liczyć na analizę profilu prowadzonej przez nas działalności i na odpowiednie optymalizacje podatkowe w ramach obowiązujących ustaw.  Takie biuro rachunkowe może nam też doradzić w kwestii tego, jak wyglądają inspekcje ze strony Urzędu Skarbowego w Hiszpanii, a także pomagają przygotować dokumentację na wypadek takiej właśnie inspekcji.